Štvrtý žilinský BarCamp sa vydaril

V sobotu sme sa s kolegom Martinom zúčastnili v poradí štvrtého slovenského BarCampu. Príjemná atmosféra neformálneho prostredia stanice Žilina Záriečie bola opäť vhodnou platformou pre zaujímavé prednášky samotných účastníkov konferencie. Medzi prítomnými sa našli známe tváre slovenskej IT a webdizajnérskej komunity, tvorcovia slovenského internetového obsahu, bloggeri aj marketéri.

Vybrať si prednášku z ponuky nebolo ľahké

Prednášky sa počas celého dňa konali v troch miestnostiach súčasne. Občas bol problém s výberom tej zaujímavejšej prednášky. Svedčí to o širokej ponuke zaujímavých tém.

Tí, ktorí sa na začiatku BarCampu rozhodli pre prednášku nášho kolegu Martina Dlouhého o doménovej kriminalite, sa dozvedeli zaujímavé informácie o možnostiach prevencie a ochrany pred odcudzením doménového mena, ktorého sme vlastníkmi. Už počas prednášky padali otázky publika na konkrétne odporúčania do praxe.

Niečo z marketingu

Po našej prednáške som sa presunula do galérie na prednášku Martina Krála o Praktických skúsenostiach s viacerými analytickými nástrojmi na webe. Konkrétne na webe pricemania.sk. Portál funguje ako prehliadač a filter ponúk stoviek internetových obchodov s tovarom viacerých kategórií. Zameranie na použiteľnosť webu (web usability) je preto pre majiteľov a prevádzkovateľov tohto portálu kľúčové. Na zlepšovanie použiteľnosti využívajú štyri rôzne analytické webové nástroje – Crazy egg, Clicktale, Gemius heat map a live testovanie. V priebehu prednášky sme sa dozvedeli o prednostiach každého nástroja. Testovanie naživo podľa slov prednášajúceho dokáže aj pri malom počte testovaných užívateľov priniesť rýchle a kvalitné odporúčania pre zmeny na uľahčenie orientácie užívateľa na webe.

Oplatí sa kontrolovať obsah webu tvoreného užívateľmi?

Z poobedňajšieho výberu prednášok ma zaujala téma Jakuba Ondrušeka Cenzúra – nástroj na kontrolu kvality obsahu. Jakub nám porozprával o praktickom využití kombinácie mechanického robota a človeka pri filtrovaní obsahu diskusií na portáloch. Účelom filtrovania je predovšetkým mazanie nevhodných, hanlivých a urážlivých príspevkov diskutujúcich.

Grafy zo školy v praxi nemusia ostať len grafmi

Poslednou zvolenou prednáškou bola prednáška Martina Charváta z Websupportu o praktickom využití matematických a fyzikálnych grafov. Aj Gausova krivka alebo Paretovo pravidlo môžu podľa zaujímavej a poučnej prednášky priniesť marketérovi do praxe odkaz, ktorý využije v prospech zlepšenia kvality a predajov služieb.

Organizácia na jednotku

Žiada sa mi na záver pochváliť organizátorov tohtoročného BarCampu v Žiline za dobre odvedenú organizačnú stránku podujatia. Chuť zúčastniť sa ďalšieho ročníka totiž aj vďaka dobre zvládnutej organizácii určite opäť príde.