JAVA openID klient z našej dielne k dispozícii

Sľuby sa majú plniť (nielen) počas Vianoc, ako sa spieva v jednej známej pesničke. V januári sme oznámili, že naša implementácia mojeID nezostane celkom za stenami našich kancelarií a dátových centier. Preto uvoľňujeme openID klienta pre platformu JAVA, ktorého sme vyvinuli a použili pri implementácii mojeID. Zdieľaním JAVA openID klienta sa snažíme podporiť združenie CZ.NIC v postupnom čistení databázy registra .cz domén.

MojeID konkrétne napomáha v boji s falošnými identitami, udržiavať držiteľom domén aktuálne kontaktné údaje a využívať jednotné identity i v ďalších internetových službách.
K vytvoreniu vlastného JAVA openID klienta sme pristúpili pretože k dispozícii boli len implementácie v PHP a .NET a to nám pre našu implementáciu nevyhovovalo. Náš openID klient využíva openID knižnice pre jazyk JAVA – openID4java. Klient umožňuje predovšetkým realizáciu prihlásení s overením identity užívateľa a získanie dát z openID/mojeID databázy, ku ktorým udelil užívateľ práva na ich poskytnutie.

Balíček s JAVA openID klientom obsahuje:
1) dokument s popisom, ako openID klienta využiť a nastaviť
2) vlastného openID klienta ako projekt vo vývojovom prostredí Eclipse

Dokument popisuje základnú implementáciu klienta, ktorý umožňuje praktické využitie štandardu OpenID pre jednotné prihlasovanie užívateľov do systému poskytovateľov (firiem). Obsahuje konkrétnu ukážku realizácie prihlásení užívateľa a získanie dát užívateľa pomocou služby mojeID. Standard openID všeobecne je platformovo nezávislý, pre komunikáciu využíva protokol HTTP resp. jeho zabezpečenú verziu HTTPS. Celá komunikácia prebieha pomocou presmerovania užívateľovho prehliadača z webu poskytovateľa služby na openID klienta, potom ďalej na službu mojeID a späť na openID klienta a na web poskytovateľa.
Pomocou nášho klienta si môže ktokoľvek z fanúšikov JAVA platformy zjednodušiť prácu so štandardom openID alebo českou implementáciou mojeID. Ak si tento projekt vo svojom vývojovom prostredí rozchodí, môže potom ihneď začať s vlastnou implementáciou. Budeme samozrejme radi za prípadné pripomienky alebo požiadavky na rozšírenie.

K dispozícii je tu alebo na stránkach projektu mojeID.

Príspevok pripravil Zdeněk Brůna, technický riaditeľ ACTIVE 24