Seriál: Ako sa dostať na web 1. časť

V spolupráci s portálom www.pc.sk pripravujeme seriál s názvom „Ako sa dostať na web“. Seriál je určený pre úplných začiatočníkov a prevádza čitateľov krok po kroku procesom tvorby web stránky, službami súvisejúcimi s webom a ich využitím v praxi.

Časť 1. Ako sa dostať na web

Svet internetu stiera vzdialenosti a rozširuje možnosti komunikácie medzi ľuďmi na maximum. Vládnu nám technológie a preto je dnes vlastná internetová stránka takmer nevyhnutnosťou. Prehľadná a pútavá webstránka vám dokáže nazbierať množstvo kladných bodov. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre firemnú alebo súkromnú stránku. Webstránkou získate vo svete internetu vlastnú identitu, ktorú môžete navyše sami budovať. Informácie o vás alebo vašej činnosti si zákazníci alebo známi najjednoduchšie nájdu na vašej vlastnej webstránke. To si mnohí dobre uvedomujeme, a tak je prvý krok, rozhodnutie mať vlastnú webstránku na svete.

Rozhodol som sa mať vlastnú internetovú stránku. Ako ďalej postupovať?

Väčšina ľudí nevie, aké služby sa za pojmom internetová stránka, inak doména, skrývajú. V nasledujúcich riadkoch nazrieme za oponu služieb skrývajúcich sa za internetovou stránkou.

Dôležitým a častokrát prvým krokom k vlastnej webstránke je zvolenie a následná registrácia doménového mena. Musíte sa rozhodnúť, pod akým názvom stránky vás na internete iní nájdu. Odporúča sa zvoliť si taký názov stránky, ktorý čo najlepšie vystihuje vašu osobu, predmet činnosti alebo oblasť záujmu. Ak sa napríklad rozhodnete založiť stránku pre svoju rodinu, skúste si zvoliť názov so svojim priezviskom – povedzme krajcovic.sk. Iste ste si všimli, že sa názov stránky skladá z dvoch slov. Za názvom stránky – krajcovic, nasleduje koncovka .sk. Koncovka .sk, inak nazývaná aj Top Level Domain (v skratke TLD) je národná doménová koncovka Slovenska. Môžete si ale vybrať akúkoľvek inú koncovku – .com, .net, .info, .org, .cz … výber je na Vás. Niektoré doménové koncovky majú pre registráciu obmedzenia. Majiteľ koncovky .eu musí byť napríklad občanom EÚ. Svet doménových mien sa vyvíja veľmi rýchlo. Dnes si už môžete zaregistrovať doménové meno aj s  diakritikou – krajčovič.eu, krajčovič.com, krajčovič.net.

Ako zistím že doménové meno ešte nie je obsadené?

Doménové meno s vybranou koncovkou Vám zaregistruje registrátor domén. Registrátorom domén je zvyčajne spoločnosť ponúkajúca túto službu na webe, na svojej vlastnej webstránke. Takýchto spoločností je na Slovensku viac než 3 a pol tisíc. Na ich stránkach je jednou zo základných služieb možnosť overenia či doména nie je obsadená.

Ak je doména voľná, môžete si ju zaregistrovať. Pozrime sa bližšie na proces registrácie .sk domény. Medzi registrátormi domén si vyberiete spoločnosť, ktorá vašu doménu zaregistruje. Registrátor vám oznámi svoj registrátorský identifkátor. Proces registrácie domény .sk je administratívna záležitosť, ktorej prvým krokom je vyplnenie Rámcovej zmluvy na stránke centrálneho registra národnej domény .sk spoločnosti SK-NIC (tzv. Formulár F1). Na zmluve vyplníte svoje údaje a identifikátor registrátora (v kolónke Registrátor 1., registrátorov možete vyplniť aj viacero). Ak zmluvu vypĺňate ako fyzická osoba, váš podpis na zmluve je potrebné notársky overiť. Ak zmluvu vypĺňate ako podnikateľ, zmluvu podpíše štatutár a opečiatkujete ju – notárske overenie podpisu nie je nutné. Podpísanú zmluvu zašlete poštou na adresu SK-NIC, ktorá ju spracuje a pridelí vám tzv. identifikátor. Na pridelený identifikátor si budete môcť svoju .sk doménu zaregistrovať. Proces so zmluvou absolvujete našťastie len raz a to pri registrácii prvej .sk domény. Každá vaša ďalšia .sk doména, bude registrovaná na už pridelený identifikátor. Tomuto procesu sa môžete vyhnúť ak oslovíte registrátora domén, ktorý má možnosť zaregistrovať vašu domény na svoj registrátorský identifikátor.

Následne uhradíte ročný alebo viacročný poplatok za registráciu doménového mena a názov vašej stránky bude zaregistrovaný. Poplatky za registráciu najbežnejších koncoviek domén sa pohybujú v jednotkách až desiatkach €.

Ďalším krokom k vlastnej internetovej stránke je vytvorenie dizajnu stránky

V tomto kroku sa väčšina bežných užívateľov rozhodne osloviť profesionála v oblasti webdizajnu. Ten podľa vašich predstáv dizajn stránky zrealizuje. Je tu aj iná možnosť, určená pre tých, ktorí radi tvoria.

Či potrebujete len jednoduchú prezentáciu alebo potrebujete na stránke z času na čas zverejňovať novinky, vhodnou voľbou je tzv. redakčný systém. Na trhu je v ponuke množstvo platených aj neplatených redakčných systémov, pomocou ktorých si svoju stránku zhotovíte celkom sami aj bez pomoci profesionála. Stačí vedieť na počítači pracovať s textovým editorom a obrázkami. Redakčný systém vám zvyčajne ponúkne na výber niekoľko predvoliteľných šablón, ktoré určia primárny vzhľad novej webstránky. Po výbere šablóny si zvolíte rozvrhnutie menu stránky a začnete podľa jednotlivých sekcií vkladať prináležiace texty a obrázky. Väčšina redakčných systémov dnes už pamätá aj na to, aby bola stránka optimalizovaná pre vyhľadávače. Optimalizácia je dôležitá preto, aby vás budúci návštevníci na internete vedeli čo najjednoduchšie nájsť.

Neoddeliteľnou súčasťou novej internetovej stránky je prenájom priestoru pre stránku na serveri

Táto služba sa nazýva hosting alebo web hosting. Väčšina stránok je umiestnená na tzv. zdieľanom hostingu. Poskytovateľ hostingu vám na svojom serveri ponúkne na prenájom časť priestoru servera. Súčasťou prenájmu býva veľkosť diskového prietoru, operačný systém, FTP prístup na server, priestor pre databázy a e-mailové schránky, štatistiky prístupov na web, podpora pre skriptovacie jazyky a mnoho iných dôležitých služieb. Výber hostingu pre stránku je výlučne technická záležitosť a odporúča sa v tejto otázke nechať si poradiť odborníkom. Obrátiť sa môžete na zákaznícku podporu poskytovateľa hostingu alebo na vášho webdizajnéra. Registrátori doménových mien zvyknú ponúkať aj služby hostingu. Výberom spoľahlivého poskytovateľa môžete teda ako sa hovorí zabiť niekoľko múch jednou ranou.

Veríme, že ste po prečítaní tohto článku získali lepšiu predstavu o tom, aké služby pre vytvorenie vlastnej internetovej stránky potrebujete. Možno sme vás týmito riadkami dokonca motivovali aby ste sa pre založenie vlastnej webstránky rozhodli.